Pages

Monday, 25 February 2019

Camp Budget

Wainui Camp Budget

WALT: calculate how much it will cost for each student on camp using Google Spreadsheets

Success Criteria
-Work together with your math mate - see here- and complete sheet together
-Find total price of camp
-Divide by total number of students

In class we had to create a budget for our camp, coming up on February 27th. We added up the costs per item. I found the total price per person to be $143, which Mr Adams tells me is a little under the actual cost.

Please leave a comment. Thank you

No comments:

Post a Comment

To support my learning I ask you to comment as follows:
1. Something positive - Begin with a greeting. Talk about something you like about what I have shared.
2. Thoughtful - A comment that will mean something to me to let me know you read/watched or listened to what I had to say. - use any language.
3. Something helpful - Give me some ideas for next time or ask me a question.
Encourage me to make another post

Note: only a member of this blog may post a comment.